Poza matą
W tej części są pozostałe zasady jogi poza matą, które odnoszą się do życia codziennego.
Satya
Satya oznacza mówienie prawdy. Odnosi się to też do czynów i potwierdzana nimi swoich słów. Satya jest także życzliwym mówieniem do siebie i do drugiego człowieka.
Asteya
Asteya oznacza powstrzymywanie się od kradzieży. Ta kradzież odnosi się nie tylko do rzeczy materialnych, danych cyfrowych itp. Oznacza też niezabieranie cudzego czasu poprzez narzekanie, marnowanie zasobów naturalnych i inne formy marnotrawca.
Brahmacarya
Brahmacarya to wstrzemięźliwość. Chodzi o zachowanie umiaru i równowagi. Wiele osób łączy ją z seksem, ale dotyczy również jedzenia, picia, używek, zabawy itp.
Aparigraha
Aparigraha to niegromadzenie, sztuka minimalizmu. Nie chodzi o prowadzenie ubogiego życia. Po prostu nie należy gromadzić wokół siebie zbyt wielu zbędnych rzeczy.
Santosa
Santosa to praktyka wdzięczności i zadowolenia z życia. Chodzi o cieszenie się z tego, co posiadasz. To czerpanie szczęścia z każdego aspektu życia.
Maitri i Karuna
Maitri to przyjaźń, dobro. Karuna oznacza współczucie.
Po pierwsze: należy się otaczać ludźmi, którzy idą do przodu i nie chcą się zatrzymywać. Takimi, jacy my chcielibyśmy być. Jeżeli jesteśmy z ludźmi, którzy nie chcą iść dalej, może spotkać nas ich los.
Po drugie: cieszyć się z czyjegoś szczęścia i współczuć innym. Nie zależy zazdrościć innym ani mieć litość do nich. Litowanie jest podobne do współczucia, ale odczuwasz wyższość nad innymi ludźmi.
Po trzecie: wobec osób, do których nie czujesz szczęścia ani współczujesz, należy praktykować obojętność.
Po czwarte: to, na czym się skupiasz, to przyciągasz. Jeżeli skupiasz się na narzekających ludziach, sam taki się stajesz.