
Mata i poza matą
Joga to nie tylko rozciąganie na macie. Wpływa ona nie tylko na ciało, ale i na umysł i dusze. Składa się na nią wiele czynników, które chciałabym w tej chwili przedstawić. Mogą one znajdować się w obrębie praktyki na macie jak i uczestniczyć w życiu codziennym.
Oddech i skupienie
Oddech jest bardzo ważny. Powinien on uczestniczyć w praktyce na macie i być dopasowany do rytmu ćwiczeń. Powinieneś oddychać tylko przez nos. Wyjątek stanowią m.in. kobiety w ciąży i osoby z katarem. Wydech ustami można zrobić podczas relaksacji, kiedy chcesz jeszcze bardziej się odprężyć. Kontroluj oddech.
Staraj się też skupiać na pozycjach i być obecnym w chwili obecnej. Im bardziej skupisz się na praktyce, tym więcej z niej wyciągniesz.
Szacunek do ciała
Pozycje należy robić dokładnie i starannie. Złe ułożenie może wykrzywić twoje ciało i sprawiać ci ból, a nawet powodować kontuzje. Powinieneś szanować swoje ciało. Rozciągaj się na tyle, ile ono ci pozwala i zachowuj poprawną postawę. Ważniejsza jest poprawność od pełnego wejścia w pozycję.
Ahimsa
Ahimsa oznacza niekrzywdzenie innych i siebie. Zalicza się do tego mówienie złych rzeczy, krzywda fizyczna, niewłaściwa dieta, używki, uzależnienia i wszystko, co zagraża zdrowiu fizycznemu i psychicznemu oraz życiu samego siebie i innych.
Ahimsę można wypełniać, prowadząc zdrowy trybu życia, będąc miłym dla siebie i innych ludzi oraz szanując siebie i innych. Niektórzy w ramach ahimsy są wegetarianami lub weganami, ale to kwestia bardziej osobistych poglądów.
Samoobrona nie liczy się jako łamanie ahimsy. Bronienie się przed napastnikiem albo zabicie komara, który próbuje nas ukąsić, są dopuszczalne. Łamaniem ahimsy jest świadome krzywdzenie.