
Sezon wakacyjny to czas, kiedy zwiększa się ryzyko udaru słonecznego. Może on wystąpić, kiedy narazimy naszą głowę na zbyt długie działanie intensywnych promieni słonecznych. Zagrożenie zdrowia lub życia występuje, kiedy organizm nagromadzi ciepło, którego nie jest w stanie oddać. Powinniśmy zaniepokoić się, jeśli zauważymy zaczerwienienie skóry, pojawi się gorączka, zawroty głowy, dreszcze, nudności, a nawet wymioty. Co robić, gdy podejrzewamy udar słoneczny i jak powinno przebiegać leczenie? Zamieszczamy kilka wskazówek, które mogą okazać się przydatne.
Udar słoneczny – jak wygląda leczenie?
Po zauważeniu pierwszych oznak, które wskazywać mogłyby na udar słoneczny, należy działać szybko. Pierwszym krokiem będzie przeniesienie dotkniętej tą przypadłością osoby w chłodne i zacienione miejsce. Uważając, aby nie doprowadzić do szoku termicznego, należy stopniowo zacząć schładzać głowę oraz klatkę piersiową. Powinno się kontrolować temperaturę ciała i przerwać chłodzenie dopiero, kiedy osiągnie ona 38 stopni Celsjusza. W przypadku utraty przytomności, układamy pacjenta w pozycji ustalonej bocznej, a następnie dzwonimy po karetkę. Jeśli jest taka potrzeba i nie wyczuwamy oddechu, należy wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. Natomiast, gdy chory jest przytomny, układamy go w pozycji półleżącej i czekamy na służby ratunkowe. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj https://rehabilitacjaopole.pl/udar-sloneczny/. Informacji udziela Opolskie Stowarzyszenie Rehabilitacji, które ma doświadczenie w pomaganiu pacjentom po udarze
Udar słoneczny – co robić, aby go uniknąć?
Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto wiedzieć, co robić, aby udar słoneczny nas nie dotknął. W upalne dni nośmy przewiewne ubrania, zwłaszcza jeśli zamierzamy pracować. Przebywajmy w wentylowanych pomieszczeniach, a także pamiętajmy o regularnym nawadnianiu organizmu. Butelka wody powinna towarzyszyć nam na co dzień w trakcie letniego ukropu, podobnie jak ochronne nakrycie głowy.